eTwinning

Elevii Școlii Gimnaziale « Ștefan cel Mare » din Alexandria se pregătesc să finalizeze un nou proiect eTwinning

Anul şcolar 2021-2022 reprezintă pentru elevii Școlii Gimnaziale « Ștefan cel Mare » din Alexandria un an fructuos din punctul de vedere al implicării în proiecte eTwinning. Unul dintre acestea este proiectul ”Seasons through the eyes of children”, proiect iniţiat de prof. Cornelia Alina Moţ de la Şcoala Gimnazială Găvojdia, judeţul Timiş şi prof. Corina Valentina Voicu de la Colegiul Tehnic Aiud, județul Alba. Din septembrie 2021 si până la sfârșitul lunii mai 2022, elevi provenind de la trei clase ale școlii noastre, clasa I C - P.I.P Achim Paula, clasa a III-a C – P.I.P. Cătrună Liliana și clasa a VI-a B- prof. Dobrin Paula, colaborează cu elevi din școli partenere din Armenia, Bosnia-Herţegovina, Bulgaria, Italia, Lituania, Macedonia de Nord, Polonia, Portugalia, Republica Moldova, România, Turcia si Ucraina, în cadrul proiectului ale cărui activități bogate și variate vizează cele patru anotimpuri şi toate elementele specifice acestora: natura în cele patru anotimpuri, condiţiile meteorologice, activităţile sezoniere ale oamenilor și tradițiile si sărbătorile reprezentative pentru fiecare anotimp. De-a lungul proiectului, elevii au desfășurat diferite activități colaborative în echipe mixte cu elevi din alte țări prin care și-au dezvoltat imaginația, creativitatea (concepând diverse produse – logo-uri, postere, desene/picturi, felicitări, decorațiuni, videoclipuri, jocuri, cărți colaborative, prezentări colaborative) și spiritul de echipă, și-au ameliorat nivelul de utilizare a limbii engleze (schimburile dintre participanți efectuându-se în limba engleză) și a instrumentelor Web 2.0 în crearea sarcinilor, și-au îmbogățit cultura generală cu elemente legate de tradițiile și obiceiurile specifice fiecărui anotimp înțările participante în proiect și, nu în ultimul rând și-au dezvoltat empatia pentru natură şi frumuseţea ei în diferite anotimpuri. Proiectul se va finaliza cu realizarea unui portofoliu cu produsele realizate de parteneri, cărţi electronice, poeme acrostice şi videoclipuri cu activităţile colaborative. Participarea la acest proiect înseamnă atât pentru profesori, cât şi pentru elevii o permanentă provocare, o inedită experiență de învățare, dar și o nouă practică educativă menită să stimuleze creativitatea copiilor și motivația acestora pentru învățare. Mulțumită eTwinning, cadrele didactice și elevii din şcolile ţărilor europene se pot bucura de o experiență de învățare deosebită folosind platforma de comunicare prin care se promovează colaborarea şcolară în Europa prin intermediul tehnologiilor comunicării şi informaţiei.

C.P.P.E., Prof. Dobrin Paula